- Бременност
- |
- Бебета
- |
- Деца
- |
- Категории
- |
- Галерии
Коя държава в Европа има най-много автомобили?
Прочети повече | Коментирай
Как да пестим пари от покупките на хранителни стоки?
Прочети повече | Коментирай
Как да се справим със стреса и преумората?
Чувството на пълно изтощение и смазваща умора е познато на много майки. Редовното недоспиване, съвместяването на множество задачи с децата, семейството и работата, и поставянето на свръх високи изисквания водят до почти постоянен стрес. Преодоляването на това състояние според специалисти психолози е свързано с намирането на баланса в личния живот, осъзнавайки своите лични граници и приемайки факта, че не сме перфектни.
Какво на практика означава това?
Все повече майки избират да кърмят бебетата си и успешно се справят с това. Част от тях решават да отбият порасналото дете в един момент, водени от личен мотив, натиск от обществото или просто от незнание (речено и казано е, че детето след една година трябва да се отбие, много майки не си и помислят, че е възможно да се кърми и доста по-голямо дете и в това няма нищо необичайно, че кърменето е напълно съвместимо с тръгването на детето на ясла или детска градина, с връщането на майката на работа). Ако вашето дете е на възраст под една година, може би ще намерите отговори на въпросите, които ви интересуват в статията за отбиване на бебе от 0 до 12 месеца. Ако пък сте дългокърмеща майка и обм
Прави ли ни майчинството по-интелигентни?
Какви са резултатите от последните научни изследвания върху това подобрява ли майчинството емоционалната интелигентност, възприятията и ефективността?
Ето, кои са най-важните 5 атрибута за това, че майчинството стимулира развитието на мозъка и създаването на нови връзки в него:
Първите обувки са може би едно от най-видимите и очарователни доказателства за това колко пораснало е вашето бебе. Те са често пазен семеен спомен, запечатал първите детски стъпки и вълненията от тези незабравими дни.
Малките, още непроходили деца нямат нужда от обувки. Може да обувате платнени обувки на бебето, когато навън е хладно или духа вятър. Добре е в тази възраст крачетата да са свободни, затова избягвайте обувки със здрави закопчалки или твърди подметки за пълзящото бебе.
Нежеланите ефекти на късната бременност
Голяма част от неприятните оплаквания, характерни за по-късните месеци на бременността, могат да бъдат избегнати или облекчени, ако разполагаме с информация за това и се придържаме към правилен хранителен режим и умерена активност.
Констипация – може да се прояви през бременността, дори никога преди това да не сте били с подобни оплаквания. Причина за това е хормонът прогестерон, който релаксира червата и ги прави по-лениви, а освен това и увеличаващата се матка ги притиска. За регулиране на чревната перисталтика спомага диета, богата на влакнести храни и приемането на големи количества течности, както и умерената гимнастика и разходките. При по-тежки случаи, когато тези мерки не дават резултат и се налага да приемате лаксативи – непременно обсъдете това с лекаря си.
Как да успокоим детето при нараняване?
Когато детето пострада при игра или се удари поради неопитност, то реагира почти мигновено и има нужда от успокоение и съчувствие. Повечето родители реагират адекватно и интуитивно дават подкрепата, от която детето се нуждае. Поведението, което като родители трябва да избягваме е в двете крайности – неглижиране или прекалено безпокойство от случилото се.
Понякога възрастните в стремежа си да насърчат самостоятелността и увереността на детето, се опасяват, че ако при всяко нараняване и плач то бива успокоявано и утешавано, това ще го направи зависимо от тях. Особено при малките момченца често се споменава, че те не бива да плачат за щяло и нещяло и че е време да се държат като мъже. Подобно поведение по-скоро би изкривило естествените реакции на детето в такива ситуации и би предизвикало потискане на истинските емоции, които то има нужда да изрази.
Бременността: когато усещате движенията на бебето
Когато усетите движенията на бебето за първи път – всичко коренно се променя. Бременността ви вече не е само сбор от неразположения, умора и качване на килограми. Бебето, което расте във вас, е толкова истинско и това усещане е прекрасно.
Повечето бременни очакват с голямо нетърпение този момент, и дори се притесняват, ако все още не са усетили как бебето се движи. Установено е, че някои жени долавят тези слаби движения още през първите 14 седмици, докато при повечето това се случва между 18 и 21 седмица, а може дори и по-късно.
Ако боледуваме заедно с бебето
За всеки родител настъпват трудни и напрегнати дни, когато бебето вкъщи е болно. Но какво се случва, когато и майката също се разболее? Как да се справим с такава непредвидена ситуация?
Когато в семейството има малко бебе и времето не достига, обикновено се стремим към по-рационални решения за справяне със семейните задължения. Едно от тези неща е поддържането на наличност от основните групи лекарства и медикаменти, които семейството използва – консултирайте се с личния лекар и с педиатъра от какво точно имате нужда и редовно проверявайте годността им. Така, ако ви връхлети непредвидено разболяване, ще можете да реагирате бързо и няма да ви се налага веднага да тичате до аптеката. Е, поне на първо време.
Когато децата поделят една стая
Често при семействата с повече деца се случва детската стая да се поделя. В някои случаи това се приема като ограничение, което налага пространството да се подели между две деца, вероятно с различна възраст, пол и характер. Но в други случаи общата стая създава близки отношения за цял живот. От нас зависи да погледнем на това предизвикателство от хубавата му страна.
Обикновено малко преди раждането на второто дете този семеен въпрос застава на дневен ред. Затова е необходимо да поговорите с по-голямото дете. Някои деца приемат новината за поделянето на стаята с голяма радост и ентусиазъм, при други надделява ревността и безпокойството.
Следобедният сън при децата – кога е време да отпадне от дневния режим
Повечето деца между 12 и 18 месеца преминават към една почивка за сън през деня. Но възрастта за отказване от следобеден сън варира при различните деца в много голяма степен – на двегодишна възраст 80% от децата спят на обяд, като при тригодишните процентът намалява до 60. Една четвърт от 4-годишните все още имат нужда от този сън през деня, и дори малка част от 5-годишните си подремват на обяд.
Но всяко дете е различно – важно е да разчетем правилно знаците кога детето вече няма нужда от този сън и да му помогнем да промени дневния си режим, така че да се чувства добре. Как да сме сигурни, че детето е готово? Ето част от признаците, които свидетелстват за това: