Повечето деца между 12 и 18 месеца преминават към една почивка за сън през деня. Но възрастта за отказване от следобеден сън варира при различните деца в много голяма степен – на двегодишна възраст 80% от децата спят на обяд, като при тригодишните процентът намалява до 60. Една четвърт от 4-годишните все още имат нужда от този сън през деня, и дори малка част от 5-годишните си подремват на обяд.
Но всяко дете е различно – важно е да разчетем правилно знаците кога детето вече няма нужда от този сън и да му помогнем да промени дневния си режим, така че да се чувства добре. Как да сме сигурни, че детето е готово? Ето част от признаците, които свидетелстват за това:
- Детето се събужда само в добро настроение
- Заспива лесно вечерта и не се събужда през нощта
- Спи между 11 и 12 часа през нощта
- Устойчиво настроение и поведение през деня, дори и без следобеден сън
- Борбата и усилията да сложите детето да спи на обяд са по-изтощителни за детето, отколкото поведението му, което ви кара да мислите, че то има нужда от сън.
Когато дойде време за отказване от обедна почивка и сън при някои деца това става изведнъж, докато при други е възможно да има преходен период - няколко дни без следобеден сън, след това пак се проявява нуждата от почивка. Важно е да се съобразите с нуждите на детето и да не го насилвате, въпрос на време е да се стабилизира новият режим. Възможно е ако все пак трайно се откаже да подремва през деня, да се чувства уморено вечер преди обичайния час за лягане – съобразете се с това и му осигурете нужния сън.
Но преди окончателно да се откажете от обедната почивка – уверете се, че сте положили всички усилия за това – дори и 20-минутния сън на обяд е полезен и релаксиращ за всички нас. През времето на почивка мозъкът интегрира получената информация в дългосрочната памет и освен това ни зарежда с енергия за втората половина на деня. Затова какво можем да направим, за да не се откаже детето преждевременно от следобедния сън:
- Осигурете му достатъчно движение и забавления през деня, за да почуства приятна умора
- Подгответе тиха и спокойна обстановка по време и след обедното хранене - приглушена светлина, загасен телевизор, прибрани играчки…
- Сменете дрехите с удобна пижама.
- Почетете му приказка.
- Покажете му, че и за вас е време за кратка почивка – по-големите деца отказват да заспят, ако усещат, че пропускат нещо интересно.
- Прекаленото желание и настойчивост от ваша страна може да имат обратния ефект, затова не го насилвайте.
Ако до 45 минути детето не е заспало – няма смисъл да упорствате повече, нито да му се сърдите. Погрижете се да му предоставите различни възможности за тихи игри и занимания у дома.
Преходният период може да е доста изнервящ за някои родители, заради усилията, които полагат детето да заспи, но и защото не могат да планират деня си, тъй като не знаят дали той ще е със следобеден сън или без. Бъдете гъвкави и приемете спокойно положението – това не зависи толкова от вас, а от вашето дете, от неговия темперамент и активност. В крайна сметка е просто въпрос на време.
Снимка: Flickr