- Бременност
- |
- Бебета
- |
- Деца
- |
- Категории
- |
- Галерии
Коя държава в Европа има най-много автомобили?
Прочети повече | Коментирай
Как да пестим пари от покупките на хранителни стоки?
Прочети повече | Коментирай
Голямата ми дъщеря е на 2 години и половина и има завиден, на моменти плашещ апетит. Наскоро се случи да се храним заедно с друго дете на същата възраст. Сравнението на изядените от двете деца количества храна притесни другата майка.
Достатъчна ли е храната, която приема мъничето е въпрос, който тревожи голяма част от майките. И още по-голяма част от бабите. Широко разпространено е схващането, че чинията трябва да се опразва. Това като че ли е синоним за здраве.
Едва ли съм първа, но засякох един парадокс. Всъщност, поредния. Впечатлително е, че като че ли българката не се подготвя особено - нито психически, нито физически - за своите раждания. За сметка на това е изключително добре запозната с всякакви възможни усложнения и медицински процедури. Малко са жените, които се интересуват какво могат да направят сами, за да улеснят, ускорят и обезболят по естествен начин своето раждане.
Бременните често задават въпроса: "Колко време продължават ужасните болки при раждане". Тази нагласа е много сбъркана - не питат как да избегнат или намалят до поносими граници болката, а колко продължава. Сгрешена е настройката. А както знаем - всичко е в главата. Информацията е много, а изборът от техники и средства - доста богат.
Около третата си година детето започва да се интересува откъде идват бебетата.
Водено от своето любопитство, то проявява силен интерес към тялото си, както и към тялото на възрастните. За него става интригуващо да играе на чичо доктор или да се преструва, че е мама или тати.
Броят на временните (млечни) зъби у децата е 20. Тяхната поява започва около 6-я месец. При някои деца е възможно това да се случи по-рано (има известни случаи дори на деца родени със зъби) или пък по-късно. Това не е причина за безпокойство от страна на родителите. Няма доказана връзка между здравината на зъбите и ранната или късната им поява.
Пробиването на млечните зъби става по следната последователност: долни резци - 6-8 месец; горни резци – 8-12 месец; първи кътници – 12-16 месец; кучешки зъби – 16-20 месец; втори кътници – 20-30 месец. Възрастта е ориентировъчна. Последователността също понякога би могла да е различна, но твърде голяма разлика с описаната е възможен признак за прекаран рахит и е добре да се направи консултация с лекар.
Всички грешим, докато се учим да бъдем родители. Някои грешки водят до простуда на новороденото бебе, други до обелени колене. Но те не са драматични - част са от съвместното порастване на дете и родител.
Има обаче и грешки, които водят след себе си по-сериозни сътресения. Не проявяваме уважение към детето, наказваме го, не зачитаме желанията му и с всякакви средства за дресура пречупваме волята му... Подобно поведение само няколко години по-късно ще ни доведе до бетонната стена от проблеми на един неуверен в себе си, изтъкан от самоусещане за малоценност човек.
Естествено отбиване или кърмаческа стачка?
Естественото отбиване позволява на детето да надрасне нуждата от кърмене със свои собствени темпове. Все пак е възможно детето да се отбие изведнъж. Причина за това може да е промяна в семейната ситуация, злополука или внезапна болест. Но понякога е поради кърмаческа стачка, която майката не успява да разпознае.
Два са ключовите фактора, по които се различава кърмаческата стачка от естественото отбиване: случва се внезапно и неочаквано и детето е нещастно.
Десет въпроса за детската стая
Кога да отделим детето в самостоятелна стая?
До третата година детска стая не е необходима. Дори е възможно отделянето на бебето да създаде проблеми, защото то все още има нужда от близък контакт с мама. Когато започне да се самоутвърждава, да изследва света само - тогава е време за лично пространство. Препоръчително е детето да има своя стая най-късно когато тръгне на училище.
Ароматерапия по време на бременност
Ароматерапията може да ви помогне да се справите с някои от досадните неразположения на бременността.
Поради обостреното обоняние трябва внимателно да се подхожда към избора на масло. Повечето специалисти дори съветват да не се прилага ароматерапия през първия триместър на бременността.
За щастие, детето ми обожава плодове. Надявам се винаги да е така. Но установих една не много полезна тенденция у дома - пазаруваме ги без въображение. През пролетта - череши, ягоди. През лятото - кайсии, праскови, малини. После грозде, тиква, портокали, мандарини. Единствено ябълката и бананът са на целогодишна почит и се слагат по навик в потребителската ни кошница.
Така се оказва, че пренебрегваме много вкусни и полезни плодове. Авокадото, например. Много харесвам вкуса му, но го консумирам само "навън" и само в салати. И това не е нито заради цената му, нито защото е недостъпно, а точно заради инерцията да купуваме винаги едно и също.
Пролетта настъпва, времето се затопли и майките с малки деца изпълниха детските площадки и градинки. Почти във всяка от тях има пясъчник – едно от любимите съоръжения за игра на всяко дете. Понякога майките се притесняват да пуснат децата си да играят в пясъка и с право – често той се използва от уличните кучета и котки и е пълен с всякакви пълзящи насекоми, като бълхи и кърлежи. Но ако близо до вас има сигурен от хигиенна гледна точка пясъчник, не се колебайте да насърчите детето да си поиграе в него.
По време на играта в пясъчника са едни от първите срещи на детето с негови връстници, там то се учи да общува с тях, започва да прави разлика между свое и чуждо. Играта с пясък развива фината моторика у децата, усъвършенства координацията на движенията. Децата се запознават с понятията тегло, форма, размер и обем, въпреки че не ги назовават в играта си. Направата н