- Бременност
- |
- Бебета
- |
- Деца
- |
- Категории
- |
- Галерии
Коя държава в Европа има най-много автомобили?
Прочети повече | Коментирай
Как да пестим пари от покупките на хранителни стоки?
Прочети повече | Коментирай
Пролетта настъпва, времето се затопли и майките с малки деца изпълниха детските площадки и градинки. Почти във всяка от тях има пясъчник – едно от любимите съоръжения за игра на всяко дете. Понякога майките се притесняват да пуснат децата си да играят в пясъка и с право – често той се използва от уличните кучета и котки и е пълен с всякакви пълзящи насекоми, като бълхи и кърлежи. Но ако близо до вас има сигурен от хигиенна гледна точка пясъчник, не се колебайте да насърчите детето да си поиграе в него.
По време на играта в пясъчника са едни от първите срещи на детето с негови връстници, там то се учи да общува с тях, започва да прави разлика между свое и чуждо. Играта с пясък развива фината моторика у децата, усъвършенства координацията на движенията. Децата се запознават с понятията тегло, форма, размер и обем, въпреки че не ги назовават в играта си. Направата н
Следя неотлъчно новините, идващи от Япония. Преминах през много емоции. След леката паника, която изпитах, дойде съпричастността. А след тях и трезвата мисъл. Дадох си сметка, че дори и да имам бегла представа как да реагирам по най-добрия начин по време на бедствие, е редно да науча и децата си на това.
Изграждането на умения у детето да действа в реална ситуация на земетресение най-успешно се случва под формата на ситуационни игри. Разбира се, преди това е добре да сме запознали детето нагледно какво е земетресение, кое го предизвиква и какви са последиците.
Хормоналните промени и промяната във външния вид са едни от най-силните фактори за честата смяна в настроението на бременната жена. Понякога дребни и незначителни на пръв поглед неща също могат да окажат влияние върху бързо променящото се настроение.
Независимо дали е желана или не бременността, дали е планирана или не, първата реакция от положителния тест за бременност е изненада. Изненадата е за жената, за мъжа до нея, изненадата е и за роднините, приятелите и колегите, познатите и съседите. За някои жени бременността е само начин да станат майки, други се чувстват най-красиви, най-желани и най-успели именно през тези девет месеца.
Лошите ми навици при седене, стоене изправена и работа с ужасна сила ми напомниха за себе си по време на първата ми бременност. За болките в гърба става дума. Бяха като "адско" наказание. И отшумяха едва месеци след раждането.
Упражнения, открити в нета, масажи, разтягания - в интерес на истината нищо не помагаше. Или по-точно - помагаше за около час-два. По време на втората бременност се "подковах" добре с йога занимания.
Случка първа
През изминалото лято горещините не ни "пускаха" по-далеч от най-близката до дома детска площадка. За късмет, тя е една от най-новите и най-поддържаните в града. Дъщеря ми, тогава на година и половина, много обичаше да събира боклуците около пейките и да ги изхвърля по предназначение - в кошчето.
Днес получих поздравително съобщение от Facebook за това, че кауза, която съм подкрепила е събрала 5 хиляди съмишленици. Каузата е да се въведе йога в училищата като трети час по физическо или свободно избираем предмет.
Смятам йогата, наред с плуването, за най-полезната двигателна активност и за деца, и за родители. Приятно се изненадах, че не малко хора мислят по този начин. За останалите реших да обобщя нейните ползи за децата.
В моите ученически години за насилието и агресията на деца и тийнейджъри беше виновен хеви метълът. Сега са телевизията и компютърните симулации. Сякаш нещо неодушено може да носи вина. Не че смятам за приемливо телевизорът да боботи 24 часа в денонощие и 3-4 годишни да гледат кеч, докторски сериали или дори новини. Но и да се сатанизират медиите ми се струва твърде крайно бягство от лична отговорност.
Вярно е, че по каналите има ужасни сцени и че много от компютърните игри са изпъстрени с насилие, но и едните, и другите имат ясно посочени възрастови ограничения. Е какво от това - нали е толкова удобно да нарочим за виновни... кеча и Холивуд. Не са виновни съучениците, не са виновни учителите, не са виновни родителите, не е имало хиляди дребни поводи, водещи до лошите изблици - просто детето е "изперкало" от кеча.
Голямото ми момче в момента е в предучилищна група и отчаяно се учи да пише в малка тетрадка с редове ченгелчета и букви...Нищо забавно, вдъхновяващо и интригуващо не откривам в безкрайното и еднообразно повторение на едни и същи досадни неща.
Затова много се зарадвах на книгата, която ми попадна. Неин автор е Едуард де Боно, който познавах като създател на метода на „шестте мислещи шапки”. Книгата се нарича „Creative Thinking” и се оказа еднакво забавна и за мен, и за децата.
Децата сами започват да помагат на родителите си в домакинските задължения още от съвсем ранна възраст. За тях всичко е игра и те с удоволствие подражават на възрастните.
Едва проходило детето може да вземе даден предмет от едно място и да го постави на друго. Тази игра може да се използва, за да се приучи да подрежда играчките си впоследствие. През първите три години децата с охота и радост изпълняват родителските молби, но след това е възможно да срещнете отпор и нежелание. Не е редно да се повишава тон, да се заплашва или наказва детето, ако откаже да свърши нещо. Родителят трябва да опита под формата на ролева игра, или като състезание, да привлече вниманието му. Друг начин да бъдат привлечени вниманието и интересът на детето да помага в домакинството, е чрез очаквана награда. Не е необходимо тя да е материална или пък за конкретната задача. По-добрият вариан
Ако има нещо, заради което пазя скрито несъгласие с методите на родителите ми, то е че ме лишиха от правото ми на личен опит. Вселената, Бог... или който както си го нарича - ни е осигурила най-големия дар - ИЗБОРЪТ. Изборът ни е даденост, която изразяваме по подразбиране. Сами да изберем, да преживеем своите избори и да носим отговорност за тях.
Сега се опитвам да се самодисциплинирам така, че да оставя децата си да минат през всичко сами. Да направят своите грешки чрез личните си избори. Не смятам, че е възможно да науча децата си, че всичко е постижимо, че няма невъзможни неща, че изобилието е за всички, че не е нужно да са "добри", за да са неповторими. Не мисля, че мога да им преподам "велики уроци", както твърди един популярен автор.