- Бременност
- |
- Бебета
- |
- Деца
- |
- Категории
- |
- Галерии
Коя държава в Европа има най-много автомобили?
Прочети повече | Коментирай
Как да пестим пари от покупките на хранителни стоки?
Прочети повече | Коментирай
Водени от родителска обич и отговорност, се стремим да осигурим на децата си пълноценно, балансирано и здравословно хранене, съответстващо на възрастта и предпочитанията им. Освен това, бихме искали да им създадем добри хранителни навици и да им покажем, че храненето е удоволствие.
За препоръчване е да избягваме храни и продукти, които са по-непълноценни или биха предизвикали алергична или друга нежелателна реакция в крехкия детски организъм.
Когато аз и моите приятели бяхме деца, семейните вечери бяха обичайност. Днес не е така. Често родителите се прибират в различни часови пояси - хранят се поотделно, поотделно комуникират с децата.
Вероятно съм излишно сантиментална, но ме натъжава гледката на човек - без значение възрастен или дете, който вечеря сам. Събирането около трапезата след ползотворен ден е едно от най-приятните и полезни за "здравето" на семейната среда финализиране на вечерта.
Моментът на раждането е преломен - краят на един етап и началото на друг. Това е преминаването от усещането да бъдеш само една жена и отговорността да станеш майка или да бъдеш само един мъж и да станеш баща, а плодът да се превърне в син или в дъщеря. Този момент не е само физически. В него освен с тялото си, жената участва с ум, със своите страхове, с болка и възможността да я понесе.
В последните години се налага мнението на някои специалисти, че процесът на раждане би бил по-естествен, ако детето може да премине от амниотичните околоплодни води във вода. Или казано с две думи – раждане във вода.
Преди две седмици публикувах статия за възможностите да родим без болка, с обещанието за тема с продължение. Много пъти е повтаряно, че по време на процеса са от особена важност релаксацията и положителната настройка.
Но, за да успеем да сме позитивни би следвало да сме освободили подсъзнанието си от тайни страхове. Страхове, за които може би не предполагаме, че имаме. Тяхната "роля" е да саботират съзнанието ни, когато се опитваме да се отпуснем.
Подготовка, надежди и страхове преди раждането
С напредване на бременността все по-често мислите за предстоящото раждане и за това как да се подготвите за него – психически и физически. Необходимо е също така заедно с партньора си да обмислите и планирате онези важни неща, които трябва да се свършат непосредствено преди, по време на и след раждането.
Какво е необходимо да подготвите:
Предаван от бабите ни, сред младите майки днес все още широко битува един много разпространен страх. Страхът да не простудим бебето. Българските педиатри, които в много други отношения се придържат към остарели и отречени по света препоръки, съветват бебето да се извежда дори и в студени дни.
Както и да забравим онова "поверие", детето да не се показва навън до навършване на 40 дни. Много остаряло и погрешно. Младите майки би следвало да се предупреждават, че претоплянето и изнежването на детето е далеч по-опасно.
Съдържанието на чинията ви по време на бремеността
Вие сте бременна. Преди да погледнете в огледалото и да видите какво ще ви стои най-готино на тялото, което започва да се променя, по-добре погледнете какво има в чинията ви. Храната, която ядете преди и по време на бременността е изключително важна не само за вашата фигура, но и за развитието на вашето дете.
По време на бременност се нуждаете от по-малко храни, които ви дават енергия и повече от някои хранителни вещества, които гарантират доброто развитие на вашето дете. В графата много важни са: желязото, фолиевата киселина и калцият. Препоръчителни храни са:
Миналото лято дъждовните дни се сменяха с твърде горещи и обратно. Прекарвахме доста време у дома с детето. Подреждайки и преподреждайки шкафове, открихме голяма кутия пълна с всевъзможни копчета.
Детето беше в еуфория - вероятно предвкусвайки забавни игри. Тия малки аксесоарчета се оказаха страхотна многофункционална занимавка.
2 в 1 или деветте месеца преди раждането
Вие и вашето неродено бебе сте винаги заедно – имате общи физически и емоционални усещания, огладнявате заедно, оставате прегърнати дори и когато спите, носите едни и същи дрехи – и изглеждате прекрасно, обичате да танцувате на нежна и успокояваща музика, разбирате се дори без думи...
Замислям се как протичат тези 9 месеца и как се грижим за нероденото: хранене - няколко пъти дневно; гимнастика – няколко пъти седмично; сън – добре е да има почивка и през деня, освен нощния сън; медицински изследвания и витамини – според препоръката на лекаря ни; разходки – ежедневно ... А това, което предаваме на детето си чрез нашите мисли, чувства и възприятия е всяка една секунда!
Противниците на доктор Спок го обвиняват в "престъпление срещу човечеството". Почитателите му вярват, че малките бебета подлежат на разглезване при "неправилна употреба".
Японците са убедени, че плачът на бебетата и малките деца укрепва здравето им. Освен това гонел злите духове от страната. За целта сумисти се натоварват със задачата да разплакват малчугани на ежегоден фестивал в Токио. Занятието има състезателен характер - печели сумистът, чиято "жертва" плаче най-силно.