- Бременност
- |
- Бебета
- |
- Деца
- |
- Категории
- |
- Галерии
Коя държава в Европа има най-много автомобили?
Прочети повече | Коментирай
Как да пестим пари от покупките на хранителни стоки?
Прочети повече | Коментирай
Може ли да се отглежда и възпитава дете по книга? Нещо като "ръководство за употреба"... Не се наемам с категоричен отговор. Но аз лично имам нужда да чета - когато забременях за първи път, това занимание си "дойде" съвсем естествено. Първоначално книги, статии за бременност и пренатално възпитание. По-късно, след раждането - исках да знам какво да очаквам във всеки един момент от развитието на детенцето ми.
Разбира се, научих много от общуване с майки, посещаване на курс за бъдещи родители и часове четене на страници в интернет. Но пък книгите по конкретна тема са нещо твърде полезно - нещо като учебници за живота. Това не ги прави универсално мъдри или без грешки, но определено имам нужда да ги чета и смятам да продължавам. А как намирам време - с пълна пара практикувам мултитаскинг: гледането на телевизия изобщо не ми пречи на четенето. Дори ми помага да се концент
Едва ли има семейство с повече от едно дете, което да не се е сблъсквало с детската ревност. Как да я разпознаем и как да подходим?
Най-очевидните признаци на ревност са причиняване на болка на новороденото. Голямото дете тайно от родителите си може да удари бебето, да го дърпа за косата, да го щипе. Но някои деца проявят и по-скрити признаци на тревожност – безпричинен страх, капризи, дори може детето да се разболее в опит да си върне цялото внимание на мама и татко.
За много родители детските страхове са глупави. Въпреки това, за самите деца, ужасяващите чудовища и странните шумове през нощта са напълно реални.
Около втората си година детето може да започне да се страхува от неща, които не са го плашили преди това - кучето на съседа, тъмното, високите гласове, дори течащата вода в банята.
В последните дни попадам все на изследвания колко нездравословно се хранят днешните деца. Че храната е некачествена, че дори и плодовете и зеленчуците са пълни с менделеевата таблица – спор няма. Но дали само храната е виновна за затлъстяването при малчуганите?
Някъде, улисани в здравословното хранене и в търсене на биохрани и все по-полезни диети, забравихме, че и движение е нужно, не само добра храна.
Вкъщи се опитваме да готвим здравословно. Решихме да изграждаме нови хранителни навици, когато започнахме да захранваме голямото ни дете. До първия й рожден ден (а и малко след това) успях да я "опазя" да не консумира бяло брашно, сол и бяла захар - трите най-големи хранителни "вредители" на здравето.
След това тя проходи, проговори и постепенно оформи свои предпочитания какво да хапва и какво не. За наше щастие, с охота яде пресни сезонни плодове и салатки, ядки, полезни закуски, чисто месо, млечни продукти. Никога не е била злояда, нито твърде капризна. И така до един момент, в който се "сблъска" с всевъзможни солетки, сухи пастички, вафлички, бисквитки и прочее... да си ги наречем директно "боклуци".
Колкото и да е неприятно, понякога се налага детето да посети стоматолог. Първите срещи са от особено значение за отношението към зъболекаря. Съприкосновението на детето с бръмчащата машинка може да остави отпечатъци за цял живот върху детската психика. Затова е добре да изберем правилния лекар и добре да подготвим детето. За да може и в бъдеще да посещава с желание зъболекарския кабинет.
Проучете предварително работата на зъболекаря. Разпитайте познати майки, потърсете отзиви в интернет. Не винаги във вашия квартал или град има детски стоматолог, но със сигурност има такъв, който работи с доста деца. От значение е не само да бъде добър специалист по дентална медицина, но и да има подход към децата. Шарено украсеният кабинет, телевизор с детски филмчета биха предразположили малкото човече.
Не обичам да се отделям от децата си за повече от няколко часа. Да съм до край честна - на третия час започвам да нервнича и да надничам очакващо през прозореца.
Но не толкова далеч във времето ще си имат всяка свой си път. И ако някога някъде се почувстват самотни, тъжни, обезверени... ми се иска да съм им дала по нещичко, което да ги уверява, че мислено пак съм с тях.
Преди да стана майка повярвах на разказите, че родителството е саможертва. Родих и получих много, без да жертвам кой знае колко.
Преди да стана майка повярвах, че когато се появи детето ще се запусна и погрознея. Родих и научих нови начини да изглеждам добре, защото трябваше да съм пример за моите малки жени.
Преминавайки през каналите с дистанционно в ръка, попаднах на сериал, в който болница организира курс за бъдещи татковци. Единият от лекторите беше педиатър, който с леко грубо телефонно обаждане успя да накара мастит бизнесмен, загрижен единствено за печеленето на пари, да хване куклата-макет и да се учи как се сменя памперс. Този епизод ме накара да се замисля как стоят нещата с татковците по нашите географски ширини.
Познавам мъже, за които раждането, отглеждането и възпитанието е женска работа, нали затова майката ползва отпуск по майчинство цели две години. Мъже, които погнусени излизат от стаята при всяка смяна на памперса.
Обичам детството си! Без ходенето на училище и домашните! И без съботните предиобеди - тогава трябваше да чистим и подреждаме, а аз си бях мързеливо дете. Обичам спомена за събота късен следобед! Обичам начина, по който ухаеше къщата през почивните дни - разноцветно, вкусно и... специално.
Неделните палачинки, които винаги бяха топли, когато се събуждахме с брат ми. Бъдни вечер и Коледа, които винаги посрещахме с едни и същи ритуали и с едно и също меню. С любов си спомням, че получавахме два подаръка - един за Коледа и един за Нова година. И купищата шоколади, които придружаваха всеки подарък. Обичам да си спомням как си ги поделяхме с брат ми, защото мама хитро ни подаряваше различни, за да опитаме повече видове.