- Бременност
- |
- Бебета
- |
- Деца
- |
- Категории
- |
- Галерии
Коя държава в Европа има най-много автомобили?
Прочети повече | Коментирай
Как да пестим пари от покупките на хранителни стоки?
Прочети повече | Коментирай
Раждането на второ дете в семейството често пъти е съпроводено с едно явление, което много родители омаловажават - отключване на ревността у по-голямото дете.
Психолозите илюстрират детския стрес със стреса, който би причинил мъжът на жена си, ако доведе любовница вкъщи и я настани в семейното им легло.
Моите дъщери са най-сладкият и най-труден урок за мен. Урок, който е свързан с много търсене на информация, четене, учене, експериментиране, образоване на себе си и особена вътрешна работа. За жалост, понякога стигаме до знанието по-късно, отколкото би ни се искало и би ни било полезно.
Абсолютно всяка емоция, действие и дори мисъл, оставят своя щампа върху бебето в утробата. Винаги съм усещала интуитивно (вероятно, като всяка жена) този факт, но ако го осъзнавах по-плътно и бях преосмислила изначално живота си още преди да забременея за първи път, бих могла да си реша с лекота много проблеми. Иска ми се това да се отпечата с гриф "важно послание". Не заради претенцията на многознаещ. Нито заради позата на многострадащ. Не и заради болката, че неволно (или неграмотно) съм наранила децата си. Посланието ми е важно най-вече заради вярата, че знанието е... ами щастие.
Най-лесният начин да смачкаш едно дете е като му вмениш собствените си страхове и комплекси.
Липсата на пари, на перспектива, стресът от загубата на така ценната работа, финансовата криза, която се превърна в удобно извинение за целодневно лошо настроение - всичко това се пренася вкъщи всяка вечер.
Захранването с твърда храна често е стресов момент в отглеждането на бебетата. Улисани в грамажи, схеми за захранване, биохрани, забравяме, че трябва да възпитаме децата да обичат храната и да се хранят с удоволствие.
Не се старайте бебето да изяде точно определено количество. Отчетете факта, че в началото то трябва да свикне с нова консистенция, тъй като досега е приемало само мляко. Лъжичката също е непозната за него. Учи се да дъвче и да гълта, а за това е нужно време.
Розовобузите, пухкави бебета са съкровена мечта на всяка баба. Цветът на косата, очите, дори името нямат такова значение, каквото имат няколко килограма над нормата. И макар да се пише доста за затлъстяването като проблем, да се коментират ГМО, палмовото масло и консервантите, много родители устремено продължават да захранват децата си със зрънчо, чипсове и кроасани.
Резултатът е, че повече от 30% от децата в предучилищна възраст имат затлъстяване. Някои от тях са обречени цял живот да водят непосилна борба с килограмите и да страдат от сърдечни заболявания, диабет и много други болести.
Голяма част от децата изпитват страх от посещението при лекаря. Как да „сприятелим” детето с човека в бялата престилка?
Говорете с уважение за лекарите пред децата. Обяснявайте им как те ни лекуват, за да бъдем здрави и да можем да си играем.
Това е въпросът, който почти всяка бременна жена си задава. Според справки на Здравното министерство, над 90% от родилките в България успешно стартират кърменето на бебетата си. Но след първия месец, процентът драстично пада. Всички сме чували истории за непоносими болки при кърмене, за спиране на кърмата изведнъж. Винаги бременните на въпроса „Ще кърмиш ли?” отговарят „Да, дано да имам кърма”.
Женският организъм е създаден, за да изхранва бебето. Едва около 2% от родилите жени имат здравословни проблеми, които им пречат да кърмят. В останалите случаи е въпрос на правилна организация и психическа подготовка. Да, в днешно време, психическата подготовка за кърмене е решаващ фактор за едно успешно кърмене.
Всяко трето дете в предучилищна възраст има дислалия. Това е специфично езиково нарушение, свързано с неправилното произнасяне на някои звукове.
Причините за дислалията са механични (вродени или придобити) и функционални. Маханичните са малформации или увреждания на периферните звукопроизвеждащи органи - език, небце, устни.
Най-важното новогодишно обещание
Не съм привърженик на равносметките - не ми допада заседяването в минали ситуации. Имам обаче един вреден навик, който отново проявих в суматохата на празниците. И в полунощ, в секундата между двете години, си обещах да го разкарам от ежедневието си.
Има вечери, когато всички възможни стрес фактори за една средностатистическа майка на две деца се струпват като в сутрешна маршрутка. Нервите ми стават "на дантела". Въпрос на време е "бомбата да гръмне". И тя гръмва - както знаем, децата са отражение на родителите си. Е за това, някак неусетно двегодишната ми дъщеря се заема с едно и също, режисирано от нея самата, представление - плач, малко инатене и много тръшкания. И въпреки стотиците обещания, дадени от самата мен пред самата мен, повишавам глас... неусетно и без явна причина й се разкрещявам. Отново! Плачът й - аха-обещаващ да стихне, поема с нова сила. Също и кр
Почти всички бременни са решени да кърмят бебетата си, докато в един прекрасен ден не попаднат на някоя приятелка, съседка или просто статия в нета, според която, всъщност никак не е лесно и евтино да си кърмеща майка. Така ли е наистина?
Мит: Кърмачката не трябва да яде храни, които са алергени, газообразуващи, коликообразуващи. Един огромен списък, в който остават само хлябът и водата (А, да, и хлябът не е много полезен, нали брашното е една от трите бели отрови, заедно със солта и захарта). Или другата крайност - да пие чайове, сокове, боза, бира, да яде лук, копър, анасон и да се храни като за двама.