- Бременност
- |
- Бебета
- |
- Деца
- |
- Категории
- |
- Галерии
Коя държава в Европа има най-много автомобили?
Прочети повече | Коментирай
Как да пестим пари от покупките на хранителни стоки?
Прочети повече | Коментирай
Детската площадка е едно от първите места, където детето се сблъсква със своите връстници и започва да се учи как да общува с тях.
Някои деца са по-стеснителни и срамежливи и е възможно в началото да се притесняват да отидат сами при другите деца. Такова дете има нужда от време, за да погледа отстрани, а после заедно с родителя може да отиде при останалите. Възрастният е този, който трябва да насърчи започването на обща игра, с което да улесни приобщаването на по-срамежливите деца.
Напоследък стана много модерно да се говори за арттерапия и музикотерапия. Специалистите са на мнение, че изкуството може да има невероятен ефект върху цялостното развитие на детето, да подобри обмяната на веществата, да успокои съня му, да развие въображението, да стимулира дишането и кръвообращението и дори да повиши концентрацията.
Майките започват да пускат на бебетата класическа музика още докато са бременни и забелязват, че те сякаш се успокояват и заспиват по-добре в утробата им...
Ние, родителите, често си мислим, че трябва да купуваме много специални играчки, музика и занимателни игри за нашите деца, за да стимулираме развитието им. Далеч по-важно е, обаче, да осигуряваме някои всекидневни занимания, които са по-евтини и много по-ефективни от скъпите играчки:
Давайте на детето си любов и внимание. Без значение колко е голямо, гушкайте го, целувайте го и го изслушвайте - това е най-удачният начин да му покажете, че го зачитате и че го уважавате.
Взаимодействайте си чрез съвместни разговори, песни, игри и четене на книжки. Така вашето дете ще усети, че е наистина специално за вас. А вие ще научите съвсем естествено какви са неговите интереси и какво умее най-добре.
Четете, четете, четете. Изследванията показват, че децата, на които са четени книжки, имат несравнимо по-богат речник от останалите. Четенето също така дава на де
Младите майки, особено тези избрали да кърмят, се сблъскват челно с хроничното недоспиване. Повечето от нас го приемат като необходима жертва в името на децата. Дали си даваме сметка обаче колко опасно може да бъде.
Невъзможността да се концентрираме се оказва най-безобидния проблем. Неотдавна Фондацията за психическо здраве във Великобритания установи връзката между недоспиването и депресията, имунната недостатъчност, различни невралгии и заболяванията на сърдечно-съдовата система.
Да, аз съм от онези "лоши" майки, които знаят, че децата им се чувстват добре в яслата. От онези "лоши" майки, които вместо да стоят на отсрещния тротоар и през сълзи да чакат да изведат децата в двора, за да видят какво правят отрочетата им, в първия ден, когато оставих детето си на ясла, отидох на кафе с приятелки и не се чувствах гузна, дори напротив, чувствах се твърде добре.
Голямата ми дъщеря имаше възможността да посещава само пет седмици ясли, две от които беше болна. Малкият ми син изкара цяла година там. Имах възможност да направя сравнение между дете посещаващо и непосещаващо ясли. Голяма разлика в развитието не откривам. Но безспорни са предимствата.
Хората, които приемат близките си без желание да ги променят и контролират на всяка цена, обикновено са спокойни хора. Не знам коя е причината и кое следствието - знам, че резултатът е една много приятна, хармонична среда.
Ако си направим експеримент за няколко часа да записваме изразите, с които комуникираме с околните, е твърде вероятно да се окаже, че не одобряваме другите. (Отпърво себе си, но това е друга тема.) Не одобряваме и децата си. Или поне това е посланието, което те получават от нас - вербално и невербално.
Още с раждането си, бебето променя живота на своята майка и своето семейство. То расте, развива се и се променя, променя се и отношението на околните към него. Кърменето на бебето също търпи развитие и промени. Често пъти новороденото се нуждае от помощта на майката, за да успее да се кърми правилно, но с течение на времето то се усъвършенства и на 3-4 месеца вече е истински „професионалист”, който успява да се нахрани за кратко време и дори прави паузи, за да се усмихне на своята майка. На година и половина детето не се кърми само с цел нахранване, дори е способно да изчака, когато е гладно. Но ако се е наранило или нещо го е направило нещастно, кърмачето ще поиска да се кърми веднага. Тригодишното кърмаче е твърде заето в играта със своите другарчета, за да се кърми през деня, но дойде ли време за сън, то търси гърдата, за да се успокои и заспи.
Както кърменето
Голямата ми дъщеря е на 2 години и половина и има завиден, на моменти плашещ апетит. Наскоро се случи да се храним заедно с друго дете на същата възраст. Сравнението на изядените от двете деца количества храна притесни другата майка.
Достатъчна ли е храната, която приема мъничето е въпрос, който тревожи голяма част от майките. И още по-голяма част от бабите. Широко разпространено е схващането, че чинията трябва да се опразва. Това като че ли е синоним за здраве.
Децата ми са страстни колекционери. Събират почти всичко, което им попадне.
Имат общо 236 гормита, 54 бакугани, 34 трансформърси, 16 бобчета, 42 фигурки от Бен 10 и неизброимо количество карти, нинджи, автомати и всякакви други пластмаси.
Едва ли съм първа, но засякох един парадокс. Всъщност, поредния. Впечатлително е, че като че ли българката не се подготвя особено - нито психически, нито физически - за своите раждания. За сметка на това е изключително добре запозната с всякакви възможни усложнения и медицински процедури. Малко са жените, които се интересуват какво могат да направят сами, за да улеснят, ускорят и обезболят по естествен начин своето раждане.
Бременните често задават въпроса: "Колко време продължават ужасните болки при раждане". Тази нагласа е много сбъркана - не питат как да избегнат или намалят до поносими граници болката, а колко продължава. Сгрешена е настройката. А както знаем - всичко е в главата. Информацията е много, а изборът от техники и средства - доста богат.