Младите майки, особено тези избрали да кърмят, се сблъскват челно с хроничното недоспиване. Повечето от нас го приемат като необходима жертва в името на децата. Дали си даваме сметка обаче колко опасно може да бъде.
Невъзможността да се концентрираме се оказва най-безобидния проблем. Неотдавна Фондацията за психическо здраве във Великобритания установи връзката между недоспиването и депресията, имунната недостатъчност, различни невралгии и заболяванията на сърдечно-съдовата система.
Лишаването от достатъчно количество сън - което за повечето хора е средно между 7 и 9 часа - нарушава всички функции на организма. Рискът да се разболеем се увеличава ако спим по-малко от 6 часа на денонощие.
Обяснението за това е, че при недоспиване в организма ни се отделя голямо количество хормони на стреса и се повишава артериалното налягане. Нарушава се хормоналният баланс, а следствие на това е и рязко намаления ни апетит.
Няма по-непълноценен родител от лишения от здраве. Но ако имаме дете под 3 години е много трудно да си осигурим достатъчно количество сън. Нощното кърмене, никненето на зъбки, кризите на растежа, през които преминава детето са сигурен начин да прекарваме нощите си в будно състояние.
Както знаем - умората се трупа, но за почивката човешкото тяло няма памет. Така че е почти невъзможно да компенсираме хроничното недоспиване. Но можем да си помогнем малко, за да избегнем пълното изтощение и да се опитаме да съхраним здравето си.
* Да се възползваме от времето, в което децата спят през деня, за да спим и ние. Зарежете домакинските задължения - не е толкова важно всичко да е подредено по конец, ако цената за това ще е здравето ви.
* Разхождайте се ежедневно - свежият въздух действа ободряващо. Често заради умората ни се иска да се затворим у дома, но това само ще изнерви и нас и децата. Освен това, игрите на открито подобряват съня и на децата.
* Опитвайте се да ставата поне 10 минути преди децата. Така ще избегнете стреса от внезапното събуждане, а и ще успеете на спокойствие да се занимаете със сутрешните си ритуали. Те също действат много освежаващо.
* Взимайте витамини и хранителни добавки. Бирената мая е безценна в случаи на хронична липса на сън.
* Не пропускайте закуската. Недоспиването означава липса на енергия - закуската ще ви зареди и разсъни. През деня се хранете често, на малки дози и балансирано.
* Не си поставяйте голям брой дневни задачи - това излишно ще стресира организма ви, който така или иначе е под стрес.
* Пийте много вода. Ама наистина много. Обезводняването може да ви причини мигрена - а това рязко ще намали качеството и на бездруго недостатъчния ви сън.
* Правете си дихателни упражнения или бързи, зареждащи техники за релаксация.
* Винаги при възможност молете половинката да се разходи или да поиграе с децата, за да поспите малко.
Все пак е добре да си напомняме, че това е период. И ще премине. Важно е да нямаме нереалистични очаквания и да сме търпеливи. На въпроса, на колко години трябва да станат децата ми, за да се наспя, по-опитни родители отговарят - поне на 18. Но дишайте дълбоко. Все пак това е... само виц.
Снимка: Flickr
- Бременност
- |
- Бебета
- |
- Деца
- |
- Категории
- |
- Галерии
Ох, 3 години вече си повтарям ,че това е период...ама както се казва докато не умре кучето и не се оженят децата спокойствие за родителите няма :)