Съвременните деца гледат наистина много телевизия - средно между 3 и 4 часа на ден. Ето защо тя има изключително силно влияние върху изграждането на ценностна система и оформянето на бъдещия им характер.
По-голяма част от днешните телевизионни предавания показват насилие в най-различни форми. Много изследвания на техните директни ефекти върху децата и тинейджърите установяват, че:
- Има голям риск децата да развият резистентност към насилието;
- Децата лесно биха могли да възприемат насилието като естествен начин да решават своите собствени проблеми;
- Децата съвсем непринудено започват да имитират насилието, което гледат по телевизията;
- В много случаи децата несъзнателно се идентифицират с определени телевизионни герои (в някои случаи с насилници, в други - с жертви).
Понякога за детето е достатъчно само едно предаване, в което има насилие, за да провокира и отключи неговата собствена агресивност.
По-възбудимите деца и тези с емоционални или интелектуални проблеми по-лесно попадат под влияние на телевизионното насилие.
Понякога въздействието на насилието се наблюдава непосредствено след излъчване на филма или предаването, но друг път може да се прояви много по-късно.
За да предотвратим негативните последствия от насилието върху децата си, можем да направим следното:
- Да обръщаме внимание на филмите, които детето ни предпочита, и ако е възможно да гледаме заедно с него най-любимите му;
- Да поставим стриктни правила за времето, прекарано пред телевизора - най-много по един час на ден;
- Да махнем телевизора от детската стая;
- Да се научим да обясняваме спокойно на детето защо не сме съгласни да гледа определени филми, предавания или сцени, съдържащи насилие;
- Да предложим интригуваща алтернатива на поредното филмче с насилие - игри с пластелин, рисуване, четене на приказки, или някакво нови и забавно хоби.
Снимка: Flickr