Лактационната аменорея е липса на менструален цикъл в резултат от кърменето.
Методът на лактационната аменорея (Lactational amenorrhea method - LAM) е метод, чрез който се избягва бременност, като се разчита на естественото безплодие, настъпващо непосредствено след раждането, когато жената няма цикъл и кърми изключително.
През 1988г. в Беладжо, Италия, се провежда среща на специалисти от различни области, на която се разглеждат изследвания върху възможността лактационната аменорея да се използва като метод за семейно планиране. Те заключават, че при жени, които не използват контрацептив, но които кърмят изключително и нямат менструация, вероятността да забременеят е по-малка от 2% през първите шест месеца след раждането (Consensus Statement: Breastfeeding as a Family Planning Method, The Lancet, 19 November 1988). Това заключение става известно като „Консенсусът Беладжо”. През 1988г. се провеждат проучвания, целящи да проверят достоверността на Консенсуса. През 1989г. употребата на „Консенсуса Беладжо” като метод за семейно планиране е дефиниран и наречен "Метод на лактационната аменорея". През 1995г. „Методът на лактационната аменорея” е официално приет на международен форум отново в Беладжо.
Три са условията, за да се ползва лактационната аменорея като метод за контрацепция:
- Да са минали не повече от шест месеца от раждането
- Да липсва месечен цикъл (при определяне на способността за забременяване, кървене до 56-тия ден след раждането може да се пренебрегне).
- Да се кърми изключително, т.е. бебето да приема само кърма и медикаменти при нужда.
Вероятността за забременяване е около 2%, ако са изпълнени и трите условия едновременно. Ако бебето е до 3 месеца, вероятността е почти нулева, от 3 до 6 месеца – около 2% и над 6 месеца – 6%.
Средното време за връщане на цикъла при кърмещите майки е 14,6 месеца. Майки, чийто цикъл се е възстановил рано е възможно да останат неплодородни през първите няколко цикъла. Докато при майки, чийто цикъл се е възстановил късно е възможна овулация и преди цикъла.
При майки, отделени от бебетата си през голяма част от деня /напр. работещи/, дори и да кърмят изключително, вероятността се покачва на 5,2%. Въвеждането на твърда храна също намаля степента на предпазване. При рязко намаляване броя на кърменията, рискът от забременяване се повишава значително.
За намаляване вероятността от забременяване влияят и следните ситуации:
- Кърменето на поискване, денем и нощем;
- Използване кърменето за задоволяване не само на хранителните нужди, но и за създаване на комфорт;
- Ранното поставяне на гърда;
- Неизползването на шишета и биберони.
Снимка: Flickr
sladur