Планирането на бременността е едно мъдро решение, което увеличава съществено шансовете ви за успешна бременност. Ако двамата с партньора ви вече се чувствате готови за това – емоционално, организационно и финансово, време е да проверите и дали тялото ви е подготвено за предстояща бременност.
От най-голямо значение преди да забременеете е вашето общо здравословно състояние. Важно е да сте наясно по този въпрос и да излекувате всички здравословни проблеми. Уговорете си преглед при гинеколога си. Ето какво е необходимо да обсъдите с него:
* Ако приемате противозачатъчни медикаменти, то лекарят ще ви препоръча преустановяване на приема им няколко месеца преди забременяване. Необходимо е вашата репродуктивната система да премине през няколко нормални менструални цикъла. Възможно е след спирането им известно време след това цикълът да е нередовен. Това прави по-трудно установяването на периода на овулацията и подходящия момент за забременяване. А в случай, че сте използвали дългодействащ контрацептивен метод (Депо-Провера), можете да започнете опитите веднага след спирането. И в този случай е възможно да отминат няколко месеца, докато вашият цикъл се регулира. Ако използвате спирала, лекарят трябва да я свали.
* Заболявания, които са опасни за нероденото бебе са Варицела, Рубеола и Хепатит B. Ако нямате направена имунизация или не сте сигурни, консултирайте се с лекаря си. Препоръчително е да се ваксинирате един до три месеца преди да забременеете.
* Жени, страдащи от хронични заболявания като диабет, астма, епилепсия, високо кръвно налягане, и други, изискващи специално лечение, е необходимо да обсъдят с лекаря всички специални грижи, които трябва да полагат по време на бременността, както и дали се налага коригиране на досегашното лечение.
* Информирайте лекаря си за всички лекарства, билки или добавки, които използвате. Може да се наложи промяна в приема им по негова преценка.
* Необходимо е заедно с партньора ви да направите пълни изследвания и да се уверите, че не страдате от полово предаваните инфекции (СПИН, сифилис, гонорея, генитален херпес, хламидия, трихомоназа), които увеличават риска от безплодие, извънматочна бременност и т.н., и могат да причинят увреждания на плода.
* Вашият лекар ще ви попита дали в семейството има случаи на болни от високо кръвно налягане, диабет, епилепсия или умствена изостаналост, както и близнаци. Ако има причина за безпокойство за проявяване на такова генетично заболяване, той ще ви насочи към специалист за оценка на риска. Здравето и начинът ви на живот (фамилна анамнеза и рискови фактори за вродени дефекти) са важни, защото могат да повлияят на вас и вашето бебе.
* В зависимост от вашата възраст лекарят ще прецени дали има някакви рискове в перспектива за вас и бебето. При болшинството от жените над 35 години бременността е нормална и се раждат здрави деца, но имайте предвид, че възрастта увеличава риска от безплодие, аборт и някои хромозомни нарушения. Бременните над 35г. трябва да направят изследвания за генетични увреждания на плода.
* С наблюдаващия лекар трябва да обсъдите евентуални предишни бременности и усложнения при тях. Ако сте имали някакви проблеми с предишни бременности, това не означава, че непременно ще възникнат отново. Ако имате притеснения, споделете ги с лекаря. Той ще ви посъветва как да увеличите шансовете си за успешна бременност.
* Здравословният начин на живот на вас и партньора ви е от съществено значение, за да родите здраво и нормално развито дете. Затова обърнете внимание на балансираното и пълноценно хранене, редовната физическа активност и нивото на стреса в ежедневието ви. Ако е необходимо – променете навиците си и избягвайте употребата на алкохол и цигари.
Снимка: Flickr
- Бременност
- |
- Бебета
- |
- Деца
- |
- Категории
- |
- Галерии
special images. It will increase the value of your wish and surely you will rock in your lover’s heart . Edinburgh Tradesmen