Това е често срещано безпокойство, особено при по-неопитни майки. С течение на времето, обаче, натрупвайки опит и съчетавайки го с майчината интуиция те успяват адекватно да отговорят на нуждите на бебето. И все пак всяко бебе е различно, как да разберем дали получава достатъчно мляко всеки ден?
Най-обективните критерии, че кърмачето приема достатъчно мляко са постоянното наддаване на тегло и доброто общо състояние на бебето – ако то изглежда доволно и здраво. Ако имате бебешка теглилка у дома, можете да следите темповете му на наддаване и дори количеството, което изяжда на едно хранене. Това би успокоило повечето майки, но едва ли е нужно да го правите твърде често. Постарайте се да се научите и без теглене да преценявате дали храненето е било удовлетворяващо за бебето – ако то остава доволно след кърмене или спи спокойно и дълго след това.
При бебе, което се храни нормално, наддава средно според очакваното за възрастта си, но плаче, особено привечер, може да се предположи, че по-скоро причината за неговия дискомфорт са колики, а не недохранване. Но в този случай е добре да проявите бдителност, да следите за прояви на недоволство и раздразнение при бебето през останалото време на деня, които в съчетание с по-малко наддаване на тегло вече могат да ви насочат към проблеми с недостатъчно кърма.
В кои случаи трябва да подходите с повишено внимание – ако детето прекъсва рязко храненето с плач и видимо недоволство, ако скоро след заспиване се буди и е неспокойно, ако подмокря недостатъчно на брой памперси (пелени) на денонощие, ако проявява признаци на глад често, но не се успокоява за дълго дори и след кърмене – това би могло да е признак за недостатъчно количество кърма. Трябва да се има предвид, че понякога бебе, което не наддава достатъчно може и да не протестира, а да е доста сънливо и отпуснато. Опознайте добре своето бебе, защото реакциите на различните кърмачета могат да са доста различни.
При някои майки количеството кърма е обилно и предостатъчно, тогава причините за честия плач и безпокойство у бебето трябва да се търсят на друго място.
Това, което е много важно да направите при евентуални съмнения, че бебето ви не приема достатъчно кърма:
– да поддържате връзка с педиатъра, който може много да помогне с насоки и съвети
– да запазите спокойствие, осигурете си достатъчно сън (поне доколкото е възможно), повече течности и пълноценно хранене
– насърчавайте бебето да се храни по-често – така то ще стимулира отделянето на повече кърма
– потърсете вариант за подобряване на лактацията чрез прием на билкови чайове и отвари
– предварително се посъветвайте с вашия личен лекар и с педиатъра.
При всички случаи на недохранване на кърмачето – не загубвайте увереност в себе си! Успокояващото в тези случаи е, че проблемите могат да бъдат преодолени, ако осъзнаете навреме ситуацията. Постарайте се и да успокоите бебето, то има нужда да усеща близостта ви.
Снимка: Flickr