По време на първата си бременност прочетох едно мнение за коликите, което силно ме впечатли: „Ако на бебето се дава лекарство, отминават за три месеца, ако не се дава нищо – за 90 дни”.
Специалистите все още не са постигнали единомислие по въпроса какво точно причинява коликите и как да се избегнат.
И все пак, има няколко неща, които можете да направите, за да облекчите болките на вашето мъниче.
Петте правила на д-р Карп. Тези пет техники целят да имитират условията в майчината утроба - липсата на пространство, шумът от работата на органите на майката, люлеенето в амниотичната течност и смукането на палеца:
- повиване (не бабешкото повиване за изправяне на крачетата, а прибиране на ръчичките плътно до тялото на детенцето и ограничаване на неговите движения);
- носене на ръце в странично положение или по корем
- силен бял шум (от прахосмукачка, сешоар, аспиратор - всякакъв еднообразен шум);
- люшкане;
- сукане;
Масажът също би могъл да успокои коликите.
Позата „тигър на клон”. Доста бебета се чувстват комфортно в тази поза, носени от татковците си (това е добра възможност мама да си почине).
Ако бебето е кърмено и суче лакомо, може да се наложи да прекъснете кърменето и да оригвате по време на хранене, за да не се събира много въздух в стомахчето.
Фармацията произвежда все по-нови капки против колики, възползвайте се и от тях, но задължително след консултация с педиатъра на бебето. И винаги имайте едно на ум, че често капките против колики предизвикват запек.
Ранното въвеждане на сок и/или пюре също може да е причина за възобновяване или засилване на коликите.
Не забравяйте, че е период и ще отмине. Период, в който вашето бебе се нуждае най-вече от нежност и много близост.
Снимка: Flickr