Кърлежите са дребни паякообразни. Някои са растителноядни, а други се хранят като смучат кръв от животни и хора. Децата са най-застрашени от ухапване - поради ниския си ръст и страстта им да играят в треви и храсти. Основните болести, пренасяни от кърлежите, са лаймска болест, марсилска треска и кримска хеморагична треска. Кои са правилата за безопасност, които могат да намалят риска от ухапване?
Тъй като са заразени около 1/5 от паразитите, то ухапването не означава, че детето ще се разболее от някоя болест. За пренасяне на заразата, кърлежът трябва да е смукал кръв поне 24-48 часа, преди да е отстранен.
Не е нужно децата да бъдат ограничавани от разходки сред природата, ако се спазват основните правила за безопасност:
-
Не разрешавайте на децата да лягат и да се търкалят по тревата, особено на места, на които подозирате, че може да има кърлежи. Информирайте се дали мястото, където сте на разходка е обработено срещу паразити.
-
Изберете подходящо облекло за децата - дълги ръкави и панталони, най-добре вмъкнати в чорапите.
-
Използвайте продаваните в аптеките репеленти, с които се намазва кожата на детето за защита срещу паразити.
-
Проверявайте детето на всеки 2-3 часа за кърлежи. Важно е да го откриете навреме. Обичайните места по тялото са: подмишниците, слабините, краката, главата, но може да се забие дори в ухото и в половите органи.
-
След ходене или игра в тревата задължително изперете дрехите и огледайте детето внимателно. Най-дребните кърлежи могат да приличат на точковидна бенка.
-
Домашното куче също трябва да се преглежда и почиства редовно от паразити, но винаги с ръкавици, за да не се заразите по невнимание. Не позволявайте на детето да контактува с бездомни кучета.
Снимка: Flickr