Автор: syconium
Публикувано на: 04.04.2011 15:38:23

Рейтинг:

Домашните

По това време на годината обикновено стартирам голямото Великденско чистене. Освен чисто практическа страна, то си има и символна - ново начало, разчистване на "място" за по-свежа енергия и приятни емоции. Чистенето винаги действа зареждащо. А този сезон за мен то ще е под знака на екологията и използването на естествени материали в домакинството.

От известно време узрявам за идеята - с други думи търся информация и експериментирам. Стигнах до шарлатанския (на първо четене) извод, че няма нещо у дома, което да не може да бъде почистено с бял оцет, сода бикарбонат и лимон. Допълнени от още няколко продукта от шкафа с храни. Всъщност, не съм направила революционно откритие - това си е стара истина.

Добре известна и позаглушена от крясаците на съвременния маркетинг и нагла реклама на всякакви безобразно токсични почистващи средства. Окончателно им казвам "Не, благодаря!". Твърде много време ми отнема, за да поддържам кожата на ръцете си, дори и след рутинно чистене с подобни скъпотии. Нежели за голямото Великденско... Така че смятам да приведа къщата в блясък за празниците само с помощта на тези помощници, които могат да бъдат намерени във всяка квартална бакалия.

Содата за хляб има свойства на мек и натурален абразив. С нея успешно се почистват повърхности в цялата къща, без да остават неприятни резки от надраскано. Содата е безценна и с това, че абсорбира лоши миризми. Какво и как да почистваме със сода:
* Фугите на плочките се почистват с паста, направена от вода, сода и няколко капки етерично масло (най-удачно е да е от мента).
* Керамична или метална, мивката ще блесне след като я поръсите със сода и я изтъркате с по-груба мокра гъба.
* Скарата и барбекюто се изчистват много добре като се поръсят със сода и се облеят хубаво с топла вода, докато се получи консистенция, близка до паста. Така престоява няколко часа, след което с лекота ще премахнете мазнините и петната.
* За да освежите килима, го наръсете обилно със сода. След двайсетина минути почистете с прахосмукачка. За допълнителна свежест и раздвижване на енергиите направете смес от сода и етерично масло (на 1 чаена чаша сода сложете 20 капки масло). Получената смес престоява няколко часа и след това се използва.

Оцетът е незаменим в борбата с мухъла и неприятните миризми. Има свойства да дезинфекцира. Можем да го използваме за почистване на :
* Стъкла и огледала. За целта смесваме равни количества оцет и топла вода в бутилка с пулверизатор. Напръскваме стъклената повърхност и почистваме с мека кърма, хартия, вестник...
* Керамичните повърхности в банята. Напоена в бял оцет памучна кърпа премахва петна и отлагания от сапун.
* Варовик. Почиства се с неразреден с вода оцет.
* Теракотът ще заблести, изчистен със смес от половин чаена чаша оцет и един литър топла вода. Така ще предпазите настилката и от последващи следи. За допълнителна свежест може да добавите няколко капки етерично масло. Препоръчва се това да е мента, но бор, чаено дърво и розмарин също са добро предложение. Те имат и силно антибактериално действие.
* Хладилникът почистете също с памучна гъба, потопена в смес от топла вода и оцет. Освен че ще премахне петната, оцетът ще се справи и с тежката миризма.

В почистването на дома ви успешно могат да участват също:
* Лимоновият сок, който е естествен избелител и дезинфектант с много приятно ухание.
* Различни етерични масла. Те премахват лоши миризми, убиват бактерии и вируси, влияят положително на енергията на дома и на вашето настроение.
* Черният чай. За да почистите идеално дървени мебели, запарете в гореща вода десетина пакетчета или около 20 грама от този чай. Сместа трябва да предстои дълго време - повече от час. Така се извличат танините от чая, а водата става идеално почистващо средство за мебели и настилки от дърво.
* Зехтинът се използва при полиране. Смесват се 100 мл. зехтин и една лъжица лимонов сок. Капвате от сместа върху памучен парцал и търкате дървената повърхност, докато попие.

Ако имате съмнения, защо е добре да заменяме ординарните почистващи средства от магазина с екологични, ще ви предложа някои факти:
* Антибактериалните средства за чистене съдържат триклозан. Той се абсорбира през кожата и често води до чернодробни заболявания.
* Белината има мощно разяждащо действие. В добрия случай дразни, в лошия - изгаря кожата. Често и очите и дихателните пътища. Смесена с амоняк, белината е смъртоносна. Основната съставка на тази стока е хлорът, който би могъл да причини рак на гърдата.
* Препаратите за почистване на фурни и печки се славят като едни от най-силно токсичните. Имат разяждащо действие. Техните изпарения поразяват респираторния тракт. Освен това е почти невъзможно да бъдат изцяло премахнати от повърхностите, които сме почиствали с тях.
* Различните ароматизатори съдържат формалдехид и фенол, които имат меко казано "неблаготворно" влияние върху нервната система.
* Препаратите за почистване на килими и тези, които използваме за хигиенизиране на банята включват във формулата си токсични химикали, които поразяват очите, бъбреците, кожата.

Наплаших ли ви хубаво?! Отчасти това беше и целта ми - носим отговорност не само за нашето здраве. Не ми се струва добра идея да се използват гореизброените препарати в дом с малки деца. Или от бременни жени.

За финал ще смекча малко "удара" като ви предложа едно почти универсално почистващо средство по моя рецепта. Смесете пакетче сода, сока на половин лимон, десетина капки етерично масло по ваш вкус и малко вода до получаване на гъста каша. Дръжте го в бурканче и в хладилник. И... приятно чистене!

 

Снимка: Flickr

Домашните помощници от шкафа
Читателски коментари
Твоят коментар
Избери самоличност
Регистриран потребител: Посетител Анонимен:

Потребителско име:

Парола:

Произволно име:

URL адрес: http://

Login with Facebook
Коментар:
Проверка:
CAPTCHA

Въведи кода от картинката:

Нашите спонсори




Последни галерии
Ключови думи
autoblog.bg | motoblog.bg | travelblog.bg | mamablog.bg | fashionblog.bg | techblog.bg | funny.bg